ars medica medycyna w służbie piękna
Ars Medica

Zalecenia po botoksie

Botoks od lat znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej w celu poprawy lub zniwelowania wielu różnych problemów. To nie tylko możliwość wygładzenia zmarszczek czy wymodelowania niektórych obszarów np. poprzez podniesienie brwi, ale też leczenie nadpotliwości. Wśród wielu zalet zabiegów z wykorzystaniem botoksu można wymienić małoinwazyjność i brak rekonwalescencji, która bywa dokuczliwa w przypadku wielu różnych alternatywnych procedur dla toksyny botulinowej. Sprawdź, jak przebiega zabieg z użyciem botoksu i jakie są zalecenia po botoksie.

Jak działa botoks?

Toksyna botulinowa podana podskórnie działa punktowo. Substancja ta oddziałuje na mięśnie, które przestają być podatne na impulsy nerwowe i skurcze w miejscu iniekcji. Dzięki takiemu zabiegowi wygładzeniu ulega skóra znajdująca się nad obszarem wstrzyknięcia preparatu.

W zależności od ilości podanego preparatu, indywidualnych predyspozycji konkretnego Pacjenta i poziomu zaawansowania danego problemu, efekt pozabiegowy utrzymuje się zazwyczaj około 6 miesięcy.

Wygładzanie zmarszczek i inne zabiegi botoksem – jak przebiegają?

Podanie botoksu to czynność, która najczęściej wykonywana jest w pozycji siedzącej lub półleżącej. Ponieważ preparat podawany jest podskórnie za pomocą strzykawki z bardzo cienką igłą, zazwyczaj nie jest stosowane znieczulenie. Pacjent może jedynie odczuwać dyskomfort.

Całość procedury trwa zaledwie kilka minut. Lekarz medycyny estetycznej wstrzykuje botoks bezpośrednio w miejsca, w których występują zmarszczki. Najczęściej jest to kilka ukłuć. Tuż po wykonaniu zabiegu możliwy jest powrót do wykonywania codziennych czynności. Działanie to jest małoinwazyjne i nie wymaga specjalnej rekonwalescencji. Do dwóch godzin po podaniu preparatu w miejscach iniekcji może występować niewielki obrzęk, który jest objawem normalnym i znika samoistnie.

Zalecenia po botoksie – o czym warto pamiętać?

Do kilku godzin po przeprowadzeniu zabiegu należy pamiętać, aby się nie schylać i unikać pozycji leżącej. Wykonanie głębokich skłonów lub zmiana pozycji ułożenia w miejscu podania preparatu mogłaby spowodować przemieszczenie się toksyny botulinowej do obszaru, w którym znajdują się inne mięśnie kluczowe dla mimiki twarzy.

Ponadto po przeprowadzeniu ostrzykiwania botoksem, także przy leczeniu nadpotliwości nie należy korzystać z sauny, solarium, ani nie narażać się na intensywne promieniowanie słoneczne. Niewskazane jest także spożywanie alkoholu. Pacjenci po zaaplikowanej toksynie botulinowej powinni też unikać intensywnego wysiłku fizycznego i dźwigania. Miejsc, w których podano toksynę botulinową, nie należy również masować.

Pierwsze efekty działania botoksu widoczne są już po 2-3 dniach od wykonania zabiegu. Na pełny rezultat trzeba jednak poczekać około 2 tygodnie. Po kilku miesiącach, gdy dostrzegalny i odczuwalny jest brak działania preparatu, zabieg można z powodzeniem powtórzyć. Działania z użyciem toksyny botulinowej zarówno na wygładzanie zmarszczek, leczenie nadpotliwości, jak i unoszenie brwi wykonują doświadczeni i doskonale wykwalifikowani specjaliści w Gabinecie Medycyny Estetycznej Ars Medica w Lublinie. 

Scroll to Top