ars medica medycyna w służbie piękna
Ars Medica

Trądzik różowaty: objawy, leczenie, zabiegi

Trądzik różowaty zaliczany jest do przewlekłych chorób skóry, które przejawiają się przede wszystkim zaczerwienieniem, a także rumieniem w środkowej części twarzy. Dolegliwości te mogą mieć różne nasilenie. Towarzyszą im często poszerzone i popękane naczynka krwionośne, czyli tzw. pajączki, a także występowanie charakterystycznych krostek i grudek o charakterze zapalnym. Jak poradzić sobie z trądzikiem różowatym? Jakie zabiegi na trądzik różowaty wybrać, aby pozbyć się nieestetycznych zmian?

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty często zaliczany jest do odmian trądziku pospolitego, co jest dużym błędem. Przypadłość ta nie jest spowodowana namnażaniem się bakterii i wytwarzaniem nadmiernej ilości sebum. Powody powstawania trądziku różowatego mogą być wrodzone lub nabyte, a charakterystyczne zmiany pojawiają się najczęściej na skutek zmian temperatury, intensywnego promieniowania UV, stresu, spożywania pikantnych potraw czy wzmożonych ćwiczeń fizycznych.

Trądzik różowaty może również występować na skutek zaburzeń w mikrobiomie skóry i wrodzonych predyspozycji do jego występowania.

Trądzik różowaty – objawy

Do charakterystycznych objawów trądziku różowatego należy:

  • zaczerwienienie w centralnym obszarze twarzy,
  • umiarkowany świąd i pieczenie,
  • poszerzone lub pęknięte naczynka,
  • obrzęk twarzy,
  • grudki i krostki,
  • suchość, nadwrażliwość, chropowatość,
  • skłonność do guzowacenia.

Leczenie trądziku różowatego

Trądzik różowaty sam w sobie nie wymaga specjalistycznego leczenia, jednak jego występowanie jest nieestetyczne. Dlatego też, aby poradzić sobie z charakterystycznymi zmianami, należy wprowadzić odpowiednią pielęgnację i skupić się na dokładnym oczyszczaniu cery, pielęgnacji i jej ochronie przed promieniowaniem UV oraz szkodliwymi czynnikami.

Pomocne może być również stosowanie w codziennej diecie większej ilości warzyw oraz owoców, a także naparów z mięty oraz szałwii lekarskiej. Warto unikać alkoholu, intensywnych, rozgrzewających przypraw, a także mocnej kawy i herbaty, wysoko przetworzonej żywności, czekolady czy alkoholu. W leczeniu trądziku różowatego istotne jest również unikanie lub ograniczenie czynników, które mogą powodować powstawanie charakterystycznych zmian, takich jak nadmierne opalanie się czy stres.

Zabiegi na trądzik różowaty – jak pozbyć się zmian?

Aby pozbyć się charakterystycznych zmian występujących w trądziku różowatym, można skorzystać z nowoczesnych zabiegów realizowanych w ramach medycyny estetycznej. Często wybieranym działaniem jest w tym przypadku laser frakcyjny, który obkurcza rozszerzone naczynia krwionośne, zamyka je i powoduje ich zanik.

Zabiegi laserowe umożliwiają osiągnięcie zadowalających rezultatów w walce z trądzikiem różowatym niezależnie od intensywności zmian i miejsca, w którym występują charakterystyczne pajączki. To działanie, które wykonuje się niezależnie od przyczyny występowania u danej osoby trądziku różowatego. W przypadku bardzo rozległych niedoskonałości wywołanych przez trądzik różowaty niekiedy konieczne jest wykonanie serii zabiegów w określonych odstępach czasu. Zabiegi laserowe na trądzik różowaty można wykonać w Gabinecie Medycyny Estetycznej Ars Medica w Lublinie. 

Scroll to Top