ars medica medycyna w służbie piękna
Ars Medica

Jak spać po botoksie?

Botoks, czyli inaczej toksyna botulinowa, znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej, ale również w szeroko pojętej medycynie. Substancja ta stosowana jest w celu wygładzenia zmarszczek, ale także przy leczeniu nadpotliwości oraz zapobieganiu występowania migreny. Po podaniu botoksu podskórnie w przypadku zabiegów wygładzających zmarszczki każdy Pacjent otrzymuje szereg zaleceń. Sprawdź, jak spać po botoksie i czy ma to znaczenie dla możliwych efektów zabiegu.

Zabieg botoksem a zalecenia lekarskie odnośnie do snu

Wstrzyknięcie botoksu w określone miejsca twarzy w przypadku zabiegów mających na celu wygładzenie zmarszczek nie wiąże się ze szczególnymi i zarazem restrykcyjnymi wymaganiami. Ważne jest jednak, aby nie pochylać głowy i utrzymywać ją w pozycji pionowej przez co najmniej 6 godzin. Dlatego nie należy również kłaść się po przeprowadzeniu zabiegu botoksem. Wówczas ryzyko pojawienia się niepożądanych efektów i różnego typu powikłań zostanie zminimalizowane. Najlepiej będzie zachować pozycję pionową lub półsiedzącą.

Istotne jest również, aby przez około 2 dni nie uciskać miejsca, w które została podana toksyna botulinowa. Nie będzie tu zatem wskazane zakładanie do spania specjalnych masek na oczy. Z tego typu akcesorium warto wstrzymać się nawet przez kilka dni. Nie powinniśmy również zakładać na głowę ciasnych czapek, które mogą uciskać czoło. Po botoksie przez kilka godzin nie należy też przechylać głowy na bok ani schylać się.

W jakiej pozycji spać po botoksie?

Podanie podskórne botoksu nie wpływa na jakość snu, jednak należy pamiętać, aby zachować odpowiednią pozycję spania. Najlepszym wyborem będzie położenie się na plecach, czyli spanie na wznak. To również pozycja, która w sposób naturalny sprzyja nieutrwalaniu się powstałych już zmarszczek. Warto również pamiętać, że w pierwszą noc po wykonaniu zabiegu botoksem głowa powinna być uniesiona na jednej lub dwóch poduszkach. Zmniejszymy wówczas nacisk na obszary, gdzie wstrzyknięta została toksyna botulinowa.

Zmiana pozycji na spanie na brzuchu lub boku niewskazana jest przez około pierwszy tydzień po wykonaniu zabiegu botoksem. Takie ułożenie ciała może wywierać nacisk w miejscu iniekcji. Toksyna może się wówczas przemieścić i skutkować powstaniem asymetrii. Jeżeli jednak leżymy na boku, trzeba unikać podkładania rąk pod głowę. Taka pozycja dodatkowo zgniata policzek i wciska skórę w poduszkę, co prowadzi do utrwalania zmarszczek i bruzd.

Zabieg botoksem a spanie na brzuchu

Po zabiegu toksyną botulinową bezapelacyjnie powinniśmy zrezygnować ze spania na brzuchu. Bezwładna głowa może powodować znaczny nacisk twarzy w poduszkę i doprowadzić do powstania kolejnych zmarszczek lub przesunięcia się preparatu. Zarówno w przypadku spania na boku, jak i na brzuchu, niezależnie od wykonania zabiegu z użyciem toksyny botulinowej zawsze powinniśmy zadbać o zakup odpowiednio wyprofilowanej poduszki. Ponadto, jeżeli po zabiegu botoksem zauważymy obrzęk w miejscu iniekcji, dobrze jest zastosować do spania jeszcze jedną dodatkową poduszkę.

Trzeba też pamiętać, aby wszelkie czynności i działania ze wstrzyknięciem toksyny botulinowej, jak i innych preparatów wykonywać wyłącznie w renomowanych gabinetach u wykwalifikowanych specjalistów. Zabiegi z toksyną botulinową przeprowadzane są w Gabinecie Medycyny Estetycznej Ars Medica w Lublinie.

Scroll to Top