
Co to jest bruksizm?
Problemy z zębami i ich nadmierne starcie, nadwrażliwość dziąseł, bóle głowy, karku i szczęki stają się obecnie coraz powszechniejszą dolegliwością. Wiele osób skarży się przy tym również na zaburzenia słuchu i nawracające stany zapalne tego narządu. Za wszystkie te niedogodności może być odpowiedzialne schorzenie, jakim jest bruksizm. W poradzeniu sobie z uporczywymi objawami tego schorzenia, jak i powstrzymaniem przykrych konsekwencji zaburzenia mogą pomóc specjaliści z Ars Medica w Lublinie.
Czym jest bruksizm?
Ze ścieraniem zębów czy bólami głowy i uszu w różnym stopniu boryka się każdy z nas i są to zjawiska wpisane w codzienne funkcjonowanie. Zatem, co to jest bruksizm? Przypadłość ta jest nieświadomym zgrzytaniem i zaciskaniem zębów, co wiąże się z intensywną pracą mięśni odpowiedzialnych za żucie.
W praktyce bruksizm powoduje niekontrolowane, nadmierne i szybkie ruchy żuchwą, co może mieć miejsce zarówno nocą (bruksizm nocny), jak i w dzień (bruksizm dzienny). Schorzenie występuje u dzieci i osób najczęściej pomiędzy 16. a 45. rokiem życia. Często osoby te są nieświadome występowania problemu, dopóki objawy nie staną się wyjątkowo dokuczliwe.
Jakie są przyczyny bruksizmu?
Bruksizm jest jedną z parafunkcji. To zatem czynność, którą nasz organizm wykonuje niepotrzebnie. Przyczyną dolegliwości najczęściej bywa przewlekły stres, wady zgryzu, zaburzenia psychiczne, nerwice, refluks żołądka, bezsenność czy nieprawidłowości anatomiczne w stawie skroniowo-żuchwowym.
Problem bruksizmu znacznie częściej występuje u osób zajmujących wysokie stanowiska i pełniących odpowiedzialne funkcje. To również częsta przypadłość osób nadmiernie żujących gumę do żucia.
Objawy bruksizmu – jak rozpoznać przypadłość?
Wśród najczęstszych objawów bruksizmu można wyróżnić takie dolegliwości jak:
- nadwrażliwość dziąseł i krwawienie podczas mycia zębów,
- starte zęby,
- napięciowe bóle głowy i gałek ocznych,
- słyszalne trzaski w stawach podczas żucia i ograniczona ruchomość żuchwą,
- bóle karku, barków i pleców,
- bóle ucha i szumy uszne, zaburzenia słuchu, a także nawracające stany zapalne uszu.
U osób z bruksizmem zmianie ulega kształt twarzy i staje się on nieco kwadratowy w dolnej części. Dzieje się tak na skutek rozbudowy mięśni żucia.
Bruksizm – metody leczenia
Wśród metod leczenia bruksizmu można wyróżnić różne terapie manualne oraz odpowiednio dopasowane masaże mające na celu rozluźnienie zaciśniętych mięśni. Warto też korzystać z technik relaksacyjnych w celu zredukowania stresu, co ma duży wpływ na zaciskanie żuchwy. Dobrze jest też zadbać o zwiększenie aktywności fizycznej i wygospodarowanie w ciągu dnia większej ilości czasu na odpoczynek.
Szybsze rezultaty w walce z bruksizmem pozwala uzyskać zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej. Wprowadzenie odpowiednio dobranej ilości podskórnie w okolice mięśni żwaczy osłabia ich pracę, co sprzyja znacznemu zmniejszeniu dolegliwości charakterystycznych dla bruksizmu. Zabiegi z zastosowaniem botoksu na bruksizm wykonywane są w nieodległych terminach w Ars Medica w Lublinie.