
Botoks na nadpotliwość
Nadmierne pocenie to wstydliwy problem wielu osób, które przez wiele lat żyją z nim, stosując kolejne metody, które zawodzą. Nadpotliwość powoduje nie tylko dyskomfort fizyczny, ale również psychiczny i obniżenie samooceny, czego efektem jest niechęć do spotkań i pojawiania się w towarzystwie. Jest jednak sposób na rozwiązanie tego kłopotu. Obecnie coraz częściej osoby, które w różnych obszarach ciała pocą się nadmiernie, wybierają botoks. To zabieg, który oferują gabinety medycyny estetycznej.
Czym jest nadpotliwość i kiedy wymaga podjęcia działania?
Pocenie się jest naturalnym procesem zachodzącym w organizmie i mającym na celu regulowanie ciepłoty ciała. Jednak niekiedy zdarza się, że pot wydzielany jest bez wyraźnej przyczyny, takiej jak przebywanie w wysokiej temperaturze czy wysiłek fizyczny. Jeżeli taka sytuacja pojawia się co najmniej raz w tygodniu, można mówić o nadpotliwości.
Przypadłość związana z nadmiernym poceniem występuje najczęściej po wewnętrznej stronie dłoni, na podeszwach stóp i w rejonie pach. Obszary te stają się wilgotne i lepkie, pacjentom towarzyszy nieprzyjemny zapach, a często również infekcje bakteryjne czy grzybicze. W związku z uciążliwymi objawami osoby z nadpotliwością często wycofują się z życia społecznego, a niekiedy też cierpią na zaburzenia depresyjne.
Najczęściej w takich przypadkach stosowanie ogólnodostępnych środków higieny czy kosmetyków nie wystarcza. Często osoby zmagające się z nadpotliwością walczą też z licznymi podrażnieniami skóry w wyniku stosowania intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych i silnych antyperspirantów. Jeżeli jednak żadne ogólnodostępne metody nie przynoszą poprawy, warto pomyśleć o nieco bardziej zaawansowanych metodach. Jedną z nich jest toksyna botulinowa aplikowana w miejsce o nadmiernym poceniu.
Botoks na nadpotliwość – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Stosowanie botoksu na nadpotliwość ma na celu powstrzymanie zakończeń nerwowo-mięśniowych w ich funkcjonowaniu, dzięki czemu nie dochodzi do pobudzania do pracy gruczołów potowych i wydzielania potu na danym obszarze. Zabieg polega na podaniu podskórnie odpowiednio dobranej dawki toksyny botulinowej, a cała procedura odbywa się w znieczuleniu i trwa od ok. 15 do 30 minut.
Botoks na nadpotliwość wstrzykiwany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent nie wymaga też rekonwalescencji i od razu po opuszczeniu gabinetu może powrócić do wykonywania codziennych zajęć. Efekty zabiegu utrzymują się zazwyczaj od ok. 9 do 12 miesięcy, co zależy od obszaru zabiegowego, indywidualnych predyspozycji danego pacjenta oraz ilości zastosowanego preparatu. Po tym czasie jednak procedurę można powtórzyć.
Aby botoks na nadpotliwość zaaplikowany został w sposób prawidłowy, a rezultat utrzymywał się możliwie jak najdłużej, istotny jest też wybór odpowiedniego specjalisty, który zastosuje certyfikowany preparat i będzie posiadał odpowiednie kwalifikacje do wykonania tego typu procedury. Zabieg na nadpotliwość z użyciem botoksu w przyjaznej atmosferze i z użyciem innowacyjnych preparatów wykonywany jest w Gabinecie Medycyny Estetycznej Ars Medica w Lublinie.