
Jak długo goi się twarz po zamykaniu naczynek laserem?
Pękające naczynka na twarzy, czyli tzw. pajączki wyglądają nieestetycznie i u wielu osób potrafią obniżać samoocenę. Jedną z opcji, aby pozbyć się tego problemu, jest wykonanie zabiegu zamykania naczynek laserem. Takie działanie w ramach medycyny estetycznej wiąże się jednak z występowaniem okresu pozabiegowego, w którym należy przestrzegać zaleceń lekarza. Sprawdź, jak długo goi się twarz po usuwaniu laserem pajączków i o czym należy pamiętać.
Na czym polega zamykanie naczynek laserem?
Laserowe zamykanie naczynek związane jest z zastosowaniem specjalnej głowicy, która emituje wiązkę lasera o odpowiednio dobranej długości fali. Wpływa to na hemoglobinę, która absorbuje energię cieplną wytwarzaną podczas zabiegu. Reakcja ta prowadzi do stopniowej koagulacji naczyń i zanikania ich. Dzięki temu pęknięte naczynka są coraz mniej widoczne, aż w końcu znikają.
Choć sam zabieg laserowego zamykania naczynek trwa od kilku do kilkudziesięciu minut w zależności od potrzeb, na efekty należy poczekać nieco dłużej. W okresie pozabiegowym skóra musi się odpowiednio zagoić, dlatego ważne jest, aby po wykonaniu czynności zamykania naczynek laserem stosować się do zaleceń lekarskich.
Stan twarzy po zabiegu i okres gojenia
Tuż po przeprowadzeniu działań z wykorzystaniem lasera twarz może być nieco obrzęknięta. Pojawia się także zaczerwienienie, które jednak ustępuje w ciągu kilku dni. Zabieg zamykania naczynek laserem na twarzy jest czynnością małoinwazyjną. Dobrze wykonana procedura pozostawia okoliczne tkanki w stanie nienaruszonym. Możliwe jest również całkowite usunięcie zmian naczyniowych.
Aby rezultat zabiegu był możliwie jak najlepszy, trzeba stosować się ściśle do zaleceń lekarskich, a w zaawansowanych stanach popękanych naczynek wykonać serię zabiegów. Liczbę takich spotkań ustala lekarz indywidualnie w odniesieniu do potrzeb danego Pacjenta.
Zalecenia po zabiegu zamykania naczynek na twarzy z użyciem lasera
Aby twarz po zamykaniu laserowym naczynek zagoiła się jak najszybciej, ważne jest, aby:
- nie korzystać z długich, gorących kąpieli ani sauny,
- unikać promieniowania słonecznego, a także korzystania z solarium i stosować kremy z filtrami,
- w pielęgnacji twarzy stosować produkty łagodzące oraz delikatne. Konieczne jest zrezygnowanie z peelingów i produktów, które mogą podrażniać skórę,
- ograniczyć wykonywanie intensywnego wysiłku fizycznego.
Warto również wprowadzić dietę wspomagającą organizm w przypadku występowania skłonności do zmian naczyniowych. Korzystne będzie włączenie do posiłków produktów bogatych w selen, cynk czy miedź. To m.in. takie artykuły spożywcze jak jaja, orzechy oraz otręby.
Kiedy planujemy wykonanie zabiegu zamykania naczynek na twarzy z wykorzystaniem lasera, zawsze należy wziąć pod uwagę także miejsce, gdzie przeprowadzimy zabieg. Istotne jest, aby korzystać z usług osób odpowiednio wykwalifikowanych i doświadczonych oraz miejsc renomowanych, które cieszą się dobrą opinią. Profesjonalne zamykanie naczynek na twarzy metodą laserową przeprowadzane jest w Gabinecie Medycyny Estetycznej Ars Medica w Lublinie.