
Kiedy schodzi opuchlizna po kwasie hialuronowym?
Kwas hialuronowy to jedna z najczęściej wykorzystywanych substancji w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Preparat zawierający ten kwas podawany jest najczęściej w postaci iniekcji podskórnych. Do najpopularniejszych form stosowania kwasu hialuronowego należą działania mające na celu powiększanie ust lub redukcję ich asymetrii. Dość często w okresie pozabiegowym Pacjentom towarzyszy opuchlizna po kwasie hialuronowym. Jak długo trwa i co można zrobić, aby ją zmniejszyć?
Gojenie ust po kwasie hialuronowym – co trzeba wiedzieć?
Zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym wiąże się z nakłuciem skóry, a więc przebiciem tkanek, co może mieć swoje naturalne konsekwencje. Proces gojenia, który występuje po takich czynnościach, przebiega w kilku etapach. Każdy z nich ma swoje objawy i wymaga właściwej pielęgnacji ze strony Pacjenta. Jeżeli wszystkie zalecenia zostaną zachowane, dolegliwości nie będą aż tak duże, a efekty o wiele lepsze.
W ciągu pierwszych dwóch dni po wykonaniu zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym mogą być widoczne delikatne siniaki wokół ust, a także zaczerwienienie i obrzęk. Taka reakcja jest całkowicie normalna i wynika ona z podania do organizmu kwasu hialuronowego. Aby obrzęk ten nie zwiększał się ani nie doszło do infekcji, należy unikać pocierania masowania ust, a także ich dotykania. Dzięki temu unikniemy również przesunięcia się kwasu, co mogłoby wpłynąć na niewłaściwy kształt docelowy ust.
W pierwszym tygodniu po wykonaniu powiększania ust kwasem hialuronowym należy również pamiętać o zwiększeniu higieny rąk, a także twarzy. Trzeba też zrezygnować z sauny, solarium, basenu oraz gorących kąpieli, które mogłyby zwiększyć obrzęk ust.
Opuchnięte usta po kwasie hialuronowym – jak długo utrzymuje się taki stan?
Kwestia występowania zasinień, opuchlizny czy obrzęku jest indywidualna i zależy od danego organizmu oraz jego predyspozycji do gojenia się. Ważne jest jednak przestrzeganie wszystkich zaleceń pozabiegowych. Najczęściej opuchlizna, obrzęk i siniaki powinny stopniowo zanikać i ustąpić w ciągu jednego tygodnia od chwili wykonania zabiegu. Jeżeli planowane jest wykonanie w okolicy ust innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, dobrze jest odczekać, aż usta całkowicie się zagoją, a opuchlizna zejdzie.
Spuchnięte usta po kwasie hialuronowym mogą też utrzymywać się nieco dłużej w przypadku, gdy podczas pierwszego tygodnia po wykonaniu zabiegu będziemy spożywać alkohol i palić papierosy. Tego typu używki spowalniają procesy gojenia. W kwestii tego, jak będą wyglądać nasze usta po zabiegu powiększania kwasem hialuronowym, ogromne znaczenie ma też to, kto wykona taką czynność.
Należy pamiętać, aby korzystać wyłącznie z renomowanych gabinetów oraz usług specjalistów odpowiednio wykwalifikowanych i doświadczonych w tym zakresie. Zastosowanie złej jakości preparatów lub też nieumiejętne iniekcje w niewłaściwych miejscach spowodują, że nie tylko opuchlizna i obrzęk będą utrzymywały się dłużej, ale również może wystąpić szereg niepożądanych powikłań. Profesjonalne zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego wykonywane są w Gabinecie Medycyny Estetycznej Ars Medica w Lublinie.