
Dlaczego skóra się starzeje?
Każdy z nas marzy o pięknej, zdrowej skórze bez niedoskonałości, przebarwień czy zmarszczek. Niestety wraz z wiekiem w naszym organizmie zachodzą zmiany starzeniowe, które szczególnie widoczne są właśnie na skórze. Co sprawia, że cera się starzeje i czy możliwe jest zahamowanie tego procesu? Sprawdź i dowiedz się, kiedy warto zacząć dbać o cerę pod kątem przeciwstarzeniowym i co ma wpływ na szybsze starzenie się skóry.
Kiedy skóra zaczyna się starzeć?
Pierwsze oznaki starzenia się skóry można często dostrzec już w okolicy 25. roku życia. To właśnie wtedy stopniowo zaczynają zwalniać procesy, w wyniku których powstają kluczowe dla jędrności cery włókna kolagenowe i elastyna. Ponadto wraz z wiekiem i codzienną mimiką twarzy ściśle związaną z pracą mięśni, zagięciom ulega również skóra. Powstają wówczas pierwsze zmarszczki mimiczne. To najczęściej kurze łapki przy oczach, lwia zmarszczka pomiędzy brwiami czy zmarszczki poprzeczne czoła.
Wraz z wiekiem cera narażona jest też na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia, nieodpowiednia pielęgnacja czy zmienne temperatury. Na szybsze starzenie się cery wpływ ma również niezdrowa dieta, palenie papierosów czy używki. Nie bez znaczenia są także predyspozycje genetyczne, a także stresujący tryb życia.
Co zrobić, aby spowolnić proces starzenia się skóry?
Niestety na wiele aspektów mających kluczowy wpływ na starzenie się cery nie mamy wpływu. Jednak na niektóre z nich możemy reagować. Odpowiednio wcześnie podjęte czynności i rutyny pielęgnacyjne mogą spowolnić postępujące starzenia i sprawić, że cera pomimo upływu lat będzie prezentowała się promiennie, jędrnie, a w dotyku będzie miękka i elastyczna.
Podstawą profilaktyki antystarzeniowej cery jest odpowiednia pielęgnacja z zastosowaniem właściwie dopasowanych kosmetyków do rodzaju skóry. Niezwykle ważne jest tu dogłębne oczyszczanie i demakijaż, a także tonizowanie cery oraz jej nawilżanie. Warto też stosować kremy zawierające w składzie takie składniki jak kwas hialuronowy, witamina C, peptydy, ceramidy, telomery czy retinol. Należy też pamiętać o piciu dużej ilości wody niegazowanej, a także zadbaniu o zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa.
Jak walczyć z oznakami starzenia?
Aby wspomóc procesy regeneracyjne w skórze, warto wykonywać regularne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, takie jak mezoterapia, ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym pobieranym z własnej krwi Pacjenta czy podawaniu kolagenu i kwasu hialuronowego. Na zaawansowane problemy starzeniowe i zmarszczki często wybierane są zabiegi z wykorzystaniem botoksu, a także nici liftingujące i rewitalizujące czy laser frakcyjny.
Niektóre z zabiegów wystarczy wykonać raz na kilka miesięcy. Inne natomiast dobrze jest przeprowadzić w serii. Wówczas dobierane są preparaty do konkretnych potrzeb danej skóry, jak w przypadku mezoterapii. Wszystkie z powyższych zabiegów odmładzających i regenerujących skórę przeprowadzane są w Gabinecie Medycyny Estetycznej Ars Medica w Lublinie.
Przeczytaj o fotoodmładzaniu naszym gabinecie.